Życiowy cel Dana dotyczący propagowania eCPR - dialogu reanimacji emocjonalnej wynika z jego osobistych przeżyć – drogi, jaką przeszedł, by odzyskać zdrowie po diagnozie schizofrenii. To doświadczenie stało się inspiracją do poświęcenia się pomaganiu innym w odnalezieniu ich głosu i powrocie do zdrowia.

Uzyskał doktorat z badań nad nowotworami na Uniwersytecie w Wisconsin, następnie pracował w Narodowym Instytucie Zdrowia USA, prowadząc badania z dziedziny neurobiochemii. Wówczas zdiagnozowano u niego schizofrenię. Wyzdrowiał i postanowił zająć się zdrowiem psychicznym, a przede wszystkim humanizacją procesu zdrowienia.

Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Georga Washingtona i został lekarzem. Rezydenturę z psychiatrii ukończył na Uniwersytecie Medycznym Harvarda. Ponad 40 lat pracował jako certyfikowany specjalista psychiatrii środowiskowej. Ma duże doświadczenie w pracy z osobami z poważnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego oraz z podwójnymi diagnozami.

W 1992 r. został współzałożycielem National Empowerment Center i pracuje jako jego dyrektor wykonawczy do dzisiaj. W ciągu ostatnich 15 lat współzałożył i był przewodniczącym Narodowej Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego. Nadano mu tytuł profesora Uniwersytetu Massachusetts.

Jest twórcą metody Emotional CPR - dialog reanimacji emocjonalnej, którą wprowadza również w Polsce.


 

Zapraszamy do wysłuchania historii Dana - przesłania dla uczestników III Kongresu Zdrowia Psychicznego 2021.