eCPR (emotionalCPR), czyli dialog reanimacji emocjonalnej, to podejście do edukacji zdrowotnej mające na celu nauczenie ludzi pomagania innym w kryzysie emocjonalnym w trzech prostych fazach:


C = Connecting         P = emPowering         R = Revitalizing

 

Connecting, czyli Łączenie – wchodzenie w relację, której podstawą jest dawanie osobie w kryzysie swojej uważnej obecności oraz budowanie jej poczucia bezpieczeństwa, opiera się na praktykowaniu bezwarunkowej, akceptującej i nieoceniającej obecności z drugą osobą oraz rozwijaniu relacji opartych na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Szczególnie ważne jest połączenie na poziomie serca. Uczymy się być dla osoby w potrzebie.

emPowering, czyli Wzmacnianie to przekazywanie wsparcia osobie w kryzysie bez jej osądzania, dzielenie się emocjami tak, aby poczuła nadzieję i chęć do życia, to umiejętność, która ma pomóc osobie przeżywającej cierpienie lub kryzys emocjonalny doświadczyć swojej pasji i mocy do prowadzenia satysfakcjonującego życia. Przez kogoś, kto z zachwytem i ciekawością pomaga, budując połączenie, osoba doświadczająca kryzysu zaczyna odczuwać własną moc uzdrawiania i podejmowania decyzji.

Revitalizing, czyli Rewitalizacja pojawia się, gdy osoba czuje się swobodniej w wyrażaniu swoich emocji i nadziei. To odzyskanie energii życiowej po okresie odrętwienia emocjonalnego, która pozwala na nowo dbać o swoje zdrowie i odbudować więzi. Wówczas może pełniej wejść w znaczące relacje, przeciwstawiając się lękom, samotności lub utracie sensu, które często występują w trakcie kryzysów.Siedem intencji

Praktykując eCPR - dialog reanimacji emocjonalnej, wprowadzamy w życie siedem poniższych intencji:

1. Połącz się: Najpierw nawiążę więź poprzez uczucia, respektując Ciebie jak równego sobie człowieka, poprzez słuchanie Ciebie oczami, uszami, sercem, kierując się przy tym szacunkiem.

2. Połącz się: Zachowam przestrzeń dla moich pierwszych uczuć, pozwalając im rezonować we mnie wraz z oddechem, by uświadomić sobie moje uczucia/myśli w szerszym kontekście.

3. Połącz się: Podzielę się uczuciami/myślami, które zaobserwuję w sobie. Dodam do sytuacji szerszy kontekst i pozostanę z Tobą.

4. Wzmacniaj: Będę z Tobą bez poprawiania, osądzania czy doradzania.

5. Wzmacniaj: Nie jestem pewien, co jest dla Ciebie najlepsze; razem odkrywamy to, co nieznane.

6. Wzmacniaj: Wspólnie uwalniamy moc uzdrawiania, która w nas tkwi, zmierzając ku naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

7. Rewitalizuj: W obecnej chwili autentycznie tworzymy nowe życie, nowy Głos i nową nadzieję, która ponownie ożywia.

 

Kryzys to okazja do zbadania naszego życiowego centrum – naszej prawdy, naszego autentycznego ja i naszego prawdziwego głosu. Osoba może doświadczyć odnowionego poczucia sensu i celu w życiu. Zaczyna czuć się bardziej zestrojona ze swoim autentycznym ja, pełna nadziei i poczucia przynależności.